STRONA GŁÓWNA   KONTAKT   ZARZĄD   GALERIA   ARCHIWUM   LINKI  
POGODNA JESIEŃ ŻYCIA NA KUJAWACH I POMORZU - PROJEKT ROZWOJU POMOCY ŚRODOWISKOWEJ DLA SENIORÓW„Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu - projekt rozwoju pomocy środowiskowej dla seniorów”


Program realizowany przez Kujawsko – Pomorski Oddział Okręgowy PCK w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu i finansowany przez Samorząd Województwa w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko -Pomorskiego

Minął drugi miesiąc działań związanych z Usługami Wolontariatu Opiekuńczego, które są jednym z czterech zadań programu pod tytułem „Pogodna Jesień Życia Na Kujawach i Pomorzu – projekt rozwoju pomocy środowiskowej dla seniorów”.

Na terenie Bydgoszczy od kwietnia br. w projekcie uczestniczy 12 wolontariuszy, którzy odwiedzają niesamodzielne osoby samotne lub mieszkające z inną osobą z ograniczoną sprawnością. Zadaniem naszych opiekunów UWO jest przede wszystkim wypełnianie wolnego czasu swoim podopiecznym, stwarzanie im możliwości samorealizacji, zwłaszcza w dążeniu do rozwoju ich uzdolnień i zainteresowań. Efekty tych działań są już widoczne szczególnie u Pani Hanny Paruszewskiej-Karpiel, która dzięki swej wolontariuszce Agnieszce, po dość długiej przerwie wróciła do swej pasji i zaczęła malować obrazy. W minioną niedzielę nasza podopieczna wzięła udział w Targach Świętojańskich, na których wystawiła swe prace, w tym również te najnowsze. Mimo utrudzenia, po całym dniu spędzonym na świeżym powietrzu Pani Hania czuła się znakomicie, bo przy okazji odnowienia znajomości z innymi wystawcami udało jej się sprzedać kilka prac.

Innym bardzo ważnym zadaniem naszych wolontariuszy jest zachęcanie osób starszych do zaspokajania potrzeb estetycznych, zwłaszcza dbałości o własny wygląd i higienę otoczenia. Pomocne w tym zakresie okazały się dodatkowe usługi wynikające z założeń projektu, które przewidują działania zapewniające kompleksowe wsparcie, pobudzające aktywność i sprawność psychofizyczną osób starszych. W większości nasze podopieczne skorzystały z usług fryzjerskich, kosmetycznych, a także rehabilitanta. W najbliższą sobotę w siedzibie PCK w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie wolontariuszy i podopiecznych, w czasie którego przeprowadzone zostaną warsztaty kulinarne pod hasłem: „ ROZKŁADAMY MIĘDZYPOKOLENIOWY WACHLARZ SMAKÓW- przygotowanie bufetu sałatkowego”. Zadaniem naszych wolontariuszy będzie pokazanie osobom starszym nowoczesnych trendów w sztuce kulinarnej. Przygotowane zostaną wspólnie oryginalne propozycje sałatek oraz różne sposoby ich podania w formie bufetu. Seniorzy będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda i smakuje,, nowoczesna kuchnia ‘’. W ten sposób stworzymy międzypokoleniową przestrzeń wymiany doświadczeń i wspólnego spędzania czasu wolontariuszy i osób starszych objętych działaniami projektu „Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu”. Przygotowywanie i spożywanie posiłków będzie niewątpliwie okazją do rozmów, żartów, a przede wszystkim integracji i refleksji. Jesteśmy przekonani, że nasi wolontariusze przez swą pracę, pomagają osobom starszym utrzymać sprawność intelektualną, a co za tym idzie opóźni się u nich proces wycofywania się z życia społecznego.

Specjalista do spraw wolontariatu opiekuńczego

Elżbieta MarcinkowskaNajbliższy kurs: 23-24.02.2019

Ilość wejść na stronę od 30.05.2011: